Sponsorlu Bağlantılar

Bulanık Görme Neden Olur?

Bulanık Görme Neden Olur?

Görüşte bulanıklık meydana gelmesi ve daha az keskin görüş olması durumu bulanık görme olarak tanımlanabilir. Bu durum birçok farklı etkenden dolayı ortaya çıkabilir. Genel olarak başka göz ve sağlık sorunlarının sonuçlarından birisi olarak meydana gelir.

Özellikle miyopi, hipermetrop ve katarakt gibi göz hastalıklarına sahip olan kişilerde sık olur. Bunların yanı sıra reçetesiz gözlük kullanımı, yaşa bağlı olarak görme kaybı, göz enfeksiyonu, gözün kılcal damarlarında tahribat, göz damarları tıkanıklığı, göz tansiyonu gibi faktörler doğrultusunda da olabilir.

Bulanık Görme Hangi Durumlarda Yapılır?

Belirtilen nedenlerden ve başka sebeplerden dolayı bulanık görme sorunu yaşanması çok yaygındır. Doğru tedavi ile bu sorundan ve diğer göz problemlerinden kurtulmak mümkün oluyor. Durumun teşhis edilmesi sırasında birtakım görüş testleri yapılabilir. Bazen basit ve geçici bir bulanıklık söz konusu olurken bazen ise daha ciddi ve kalıcı problemler olabilir. Bu nedenle doktor muayenesinden sonra işlem yapılıp yapılmayacağına ya da ne tür bir tedavi uygulanacağına karar verilir.

Bulanık Görme Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bulanık görmenin tedavisi, bu sorunun neden kaynaklandığına bağlı olarak değişiyor. Basit sorunlarda göz damlası yeterli olabilir. Ancak daha önemli problemlerden kaynaklanıyor ise cerrahi operasyon gerekebilir. Katarakt kaynaklı olması durumunda yapay göz merceği, akıllı lens ile düzeltilebiliyor. Bunların yanı sıra gözlük ve kontak lens kullanımı ile de düzelebilir.

Aynı zamanda göz çizdirme, lazer operasyonu gibi işlemler de yapılabilir. Bulanık görme konusunda tedavi öncesinde ilk olarak neden veya nedenler tespit edilir. Sonrasında ise uzman doktor tarafından en uygun tedavi uygulanır.

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Katarakt, görmeyi sağlayan doğal merceğin zaman içinde ya da farklı sebeplere bağlı olarak saydamlığını kaybetmesi sorununa nedir. Bu göz probleminin giderilmesi için yapılan cerrahi operasyona ise katarakt ameliyatı denir. Katarakt ameliyatı fiyatları ise değişkendir.

Katarakt ameliyatı, saydamlığını yitiren ve matlaşan merceğin çıkartılması ve yapay bir mercek ile değiştirilmesi işlemine denir. Bu sayede de görüşte meydana gelen bulanıklık ve bozukluk giderilmiş olur. İşlem lokal anestezi altında uzman bir doktor tarafından yapılır. Katarakt ameliyatı fiyatları ise çeşitleri faktörler doğrultusunda değişkenlik gösterir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Tedavi Edilir?

Alanında uzman kişiler tarafından yapılan bir ameliyat tek göz için yaklaşık 10 dakika sürede tamamlanır. Belirtmek gerekir ki iki göz için aynı gün yapılmaz. Ortalama 1 hafta aralıklar ile gerçekleştirilir. İlk olarak göze damla damlatılarak göz bebekleri büyütülür. Lokal anestezi yapılır. Eski ve işlevinden kayıplar olan mercek çıkarılarak yerine yeni bir mercek yerleştirilir. Katarak ameliyatı fiyatları bu noktada hizmet alınan sağlık kurumuna ve doktora bağlı olarak değişir.

Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

Akıllı lensler, göz içinde yer alan doğal mercek yerine kullanılır. Piyasada farklı markaları vardır ve akıllı lens fiyatları buna bağlı olarak farklı oluyor. Operasyonda kullanılacak lense göre ücret değişir.

Farklı akıllı lens fiyatları ile kullanılabilen bu lensler katarakt ameliyatı olanlara uygulanabilir. Aynı zamanda göz numarası yüksek olanlar için de uygundur. Lazer operasyonu geçiren ama merceği sonradan bozulanlar için de uygundur.

Akıllı Lens Fiyatları

Göz kusurlarının giderilmesinde kullanılan akıllı lenslerde farklı fiyatlar söz konusu olur. Bunun başlıca sebeplerinden bir tanesi piyasada birçok farklı marka olmasıdır. Aynı zamanda hangi sağlık kurumundan ve doktordan hizmet alındığına göre de ödenmesi gereken ücretler değişir. Kaliteli markaları tercih etmek önemlidir. Akıllı lens fiyatları doktorunuz tarafından size açıklanır.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı