Sponsorlu Bağlantılar

Boşanmalarda mal varlığının gizlenmesi

Boşanma bazı durumlarda karmaşık olabilir. Bunun en önemli nedenlerinden biri mal paylaşımı ve boşanma sorunudur. Kanuna göre boşanma durumunda mal paylaşımı yapılmalıdır; ancak bazen boşanmada gizli hazineler olabilir. Hukuki bir sorudur. Boşanma sırasında eşlerden birinin malvarlığını veya malvarlığını gizlemesi veya yanlış beyan etmesi halinde, diğer kişi hukuk çerçevesinde haklarını ileri sürebilir.

 

Peki boşanmada gizli mal varlıkları nelerdir? Boşanmadan önce mülkiyet iddiası yanlışsa ne yapmalı? Boşanma davasında mal saklamanın cezası nedir? Boşanma ve Yargıtay kararı gelmeden ev ve araba nasıl satılır? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız! Konya avukat bu noktada yardımcı olacaktır.

 

Boşanmada mal varlığının sırrı veya yanlış beyanı nedir?

Boşanma, evlilik bağının çözülmesidir. Mal paylaşımı ve boşanma, her iki taraf için de yasal bir haktır, çünkü eşler arasında mal konusunda eşit ortaklık vardır. Boşanma ile bu ilişki mahkeme kararı ile sona erer ve mal ikiye bölünür. Boşanmada mal paylaşımı söz konusu olduğunda, eşlerden biri mal veya varlıkları saklamaya, yanlış tanıtmaya veya kötüye kullanmaya çalışabilir. Başka bir deyişle, ortak malın mülkiyet bölünmesine tabi olmaması için eşlerden biri bir şekilde tescilli malları kaybedebilir, satabilir veya elinde tutabilir. Bu kötü alışkanlığa haciz ve boşanma denir.

Bu önemli bir hukuki sorundur. Boşanma kanunları, boşanmada mülkiyetin yanlış beyan edilmesini önlemek için gerekli hususları düzenler. Mülkiyetin açıklanmaması durumunda, boşanmada delil olarak ortaya çıktığı takdirde, onu geri almak ve adil bir şekilde dağıtmak mümkündür.

 

Bir eş boşanma durumunda mal varlığını nasıl saklayabilir?

Boşanma sebebi ne olursa olsun, eşler arasındaki farklılıklar nedeniyle evlilik sona erebilir. Evlilik gibi doğal bir durum olan boşanma, anlaşmalı boşanma olarak gerçekleşebilir. Yani çift boşanmayı kabul edebilir veya anlaşamazlarsa boşanma davası açıp mahkeme sürecinin tamamlanmasını bekleyebilirler.

Ancak genel olarak boşanma zor bir süreçtir. Bunun temel nedeni boşanma davasında mal paylaşımı sorununun başlamasıdır. Dava sürecinde boşanmada bölünmemiş mal gibi soruların cevapları alınabilir. Peki, boşanmada çiftin mal varlığının paylaşılması gerektiği halde saklanması veya açıklanması nasıl mümkün olabilir?

 

Bir veya iki kişinin boşanmasında malın gizlenmesi veya açıklanması görevi;

 

Boşanma davası açmadan önce, yani karı-koca ilişkisinin devam ettiği dönemde, malın saklanması için taşınır veya taşınmaz mallar bir veya birden fazla tarafa verilebilir veya satılabilir. Eşler arasında bölünmeye konu olan taşınır veya taşınmaz mallar boşanmadan önceki değerinden daha düşük bir bedelle bir veya birden fazla kişiye devredilebilir.

 

Boşanmadan önceki yıl içinde paylaşılmayan faydalar elde edilebilir. Eşlerden biri, eşinin malını dava hakkı olan başka bir kişiye devredebilir.

 

Aile evinin devrini eş adına başka bir kişi imzalayabilir. Boşanmadan önce gerçekleşebilecek bu gizli eylemler, boşanma davası sırasında veya sonrasında da gerçekleşebilir.

 

Boşanma sırasında mülke el konulmasını nasıl önlersiniz?

Boşanmada mülkiyetin yanlış beyan edilmesini önlemek için bazı yasal fırsatlar vardır. Boşanma sırasında yalan söylemeyi önlemenin yasal imkanları nelerdir? Yanlış beyanı önlemek için bir avukata ne zaman danışmalısınız? Bu soruların cevapları olayın özelliklerine göre değişebilir. Boşanma avukatı bu sorulara cevap verebilir. Peki mülkiyet spekülasyonunu nasıl önlersiniz? Bu soruya tam olarak cevap verelim:

 

Eşlerin oturduğu ikametgahın kadastrosuna “aile ikametgahı” adı eklenebilir. Bu nedenle, ikametgahın başkalarına devri yasaklanabilir. Diyelim ki ortak konutta “aile konutu” tanımına yer verilmedi ve konutun eşi, eşinin rızası olmadan mülkü sattı. Bu durumda rızasını almayan eş, evin satışının iptali için yasal işlem başlatabilir veya yasal süreç başlatabilir. Taşınır veya taşınmaz mallarla ilgili olarak sözleşmeye dayalı bir devir işlemi (sözleşme) yapıldığını varsayalım. Bu durumda işlemde dolandırıcılık gösterilerek transferin iptali talep edilebilir. Boşanma davası açıldığı zaman da maddi hasar davaları açılabilir. Bu nedenle boşanma sona erdirilebilir ve mülk için geçici bir emir alınabilir. Bu yasa boşanma sırasında malın kaldırılmasını engeller.

 

Boşandıktan sonra velayet yetkisinin serbest bırakılması başlatılarak taşınır veya taşınmaz malın devri engellenebilir. Bu bağlamda bir boşanma avukatının hukuki desteğini almak olası hataların önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

 

Boşanma davasının açılmasından bir yıl öncesine kadar mal veya malvarlığı bedelsiz olarak devredilmişse, bu devirler geri alınabilir. Boşanma dilekçesinin verilmesinden önce herhangi bir süre olmaksızın devrin gizlendiği anlaşılırsa devir iptal edilebilir.

 

Yukarıdaki işlemlerin düzeltilmesi veya mülkiyet ve boşanmanın yanlış yorumlanmasının önlenmesi için hukuki yardım alınması önemlidir. Konya avukat bu konuda profesyonel destek sağlayacaktır.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu