Gündem

BİST100 endeksi

Japonya Merkez Bankasının faiz değiştirmeyip, Japonya ekonomisine dair verdiği pozitif mesajlar ile Asya piyasaları geçtiğimiz işlem günü alıcılı tamamladı. Bugün ise Asya Piyasaları yön arayışı içinde. Asya piyasaları dışındaki piyasalara baktığımızda satış baskısı hakimdi. Bunun nedeni olarak ABD 2 yıllık ve 10 yıllık tahvil faizlerinin sert yükselmesi olarak görüyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Fed’in toplantı tutanaklarını yayımlayarak yüksek enflasyon ve omicron kaynaklı gelişmeler nedeniyle hızlı faiz artıracağını açıklaması sonrası gözler haftaya gerçekleşecek Fed Toplantısına çevrildi. Piyasalar Fed’den Mart ayında faiz artışını hızlandırmasını ve bilanço küçültmesini bekliyor. Olası bu hamlenin olma ihtimali sonrasında piyasalar baskılanıyor.

Yurt içi tarafa baktığımızda ise küreseldeki satış baskısı BİST100’ü de etkiledi. Küresel piyasalardaki endişeye paralel olarak endeks günü satıcılı tamamladı. Ulaştırma, turizm ve iletişim sektörüne gelen satışlar endeksi baskıladı. Baskı sonrasında saat 16:30’dan sonraki satışlar derinleşerek panik satışına dönüştü. Endekste devre kesici çalıştı. Yurt içi piyasalar yarın açıklanacak PPK kararına odaklanış durumda. Piyasa beklentisi ve bizim beklentimiz faiz değişikliği olmayıp politika faizinin %14,00’te sabit kalacağı yönünde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Arnavutluk seyahati dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada faizlerin düşmeye devam edeceğini belirtti. Erdoğan açıklamasında ekonomik şartlara göre kademeli olarak kurun da faizin de düşeceğini ifade etti.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı