Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak Tedavisi

Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak Tedavisi

Bant tedavisi uygulayarak kıkırdak üzerinde bir etki oluşturulur. Ayıca kıkırdağın büyüme yönü ayarlanabilir ve kıvrımlarının oluşması için desteklenir. Cerrahi teknik kullanılarak tedavi gerektiren durumlarda çocuğun en az 5 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Yelken kulak problemi kulağın işitmesinde herhangi bir sorun oluşturmaz. İşitme fonksiyonunun etkilenmesi için iç, orta ve dış kulakta daha ciddi hasarların meydana gelmesi gerekir. Bebeklerde kepçe kulak problemi acil tedavi gerektiren fizyolojik bir bozukluğa neden olmaz.

Kepçe Kulak Nedir?

Kulak kıkırdağının sahip olması gereken kıvrımlarının oluşmaması sonucunda kulak kepçesinin normalden daha fazla büyümesine kepçe kulak denir. Halk arasında yelken kulak olarak bilinir. Fiziksel estetiği olumuz etkileyen bir durumdur. Bu nedenle son yıllarda sık uygulanan plastik cerrahi operasyonları arasında yer alır. Bebeklerde kepçe kulak tedavisi erken dönemde müdahale gerektirdiği için bebeğin doğduğu gün bant işlemi uygulanmalıdır.

Kepçe Kulak Sebepleri?

Ailede kepçe kulak sonunu varlığı ve kulak kıkırdağının gevşek olması nedenleri ile oluşur. Bebeklerde kepçe kulak varlığı doğduğu gün tespit edilebilir. Genetik olarak yelken kulak varlığı olan ailelerin bebeklerinde görülür.

Kepçe Kulak Hangi Sorunlara Yol Açar?

Psikolojik sorunlar oluşturur. Kadınlar sürekli saçlarını açmak zorunda hisseder. Erkekler genellikle kısa saçlı oldukları için sosyal ortamlara katılamazlar. Kişinin güzellik algısını bozar.

Rotavirüs Aşısı Nedir?

Halk arasında zehirli ishal olarak bilinen ve genellikle 0-2 yaş arasındaki bebeklerde görülen hastalığın önlenmesi için uygulanan aşıya rota virüs aşısı denir. Ağız yolu ile verilir. Yanak içi emilime uygundur. İki doz olarak uygulanır. İlk 5 ay içerisinde iki dozunda tamamlanması önerilir. SGK tarafından karşılanan bir aşı değildir. Zehirli ishal bebek ölümlerine neden olan bir hastalıktır. Bu nedenle aşı hayati bir önem taşır.

Rotavirüs Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Düşürülemeyen ateş, su kaybına bağlı olarak bebeğin halsiz olması, çok kötü kokulu sulu dışkı ve kusmadır. Bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Bu nedenle erken dönemde önlem almak bebeğin gelişimi için önemlidir. Doktorunuzun tavsiye ettiği dönemlerde rotavirüs aşısı uygulanmalıdır.

Rotavirüs Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Klinik bulguların değerlendirilmesi ve laboratuvar ortamında dışkı incelemesi sonucunda hastalık teşhis edilir. Çocuk doktoru tarafından tanı konulur.

Rotavirüs Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Bebeğin şikayetlerini gidermeye yönelik tedaviler uygulanır. İlk olarak bebeğin sıvı kaybı için damar yolundan serum tedavisi yapılır. Ateş düşürücü ve bulantı kesici ilaçlar ile çocuk desteklenir. Hastalık teşhis edilir edilmez hastane yatışı önerilir. Rotavirüs aşısı koruyucu tedavi grubu içerisinde yer alır.

Çocuk Doktoru Bebeğinizin İlk Muayenesi Neden Önemlidir?

Bebeğin ilk muayenesinde vital bulguları, gelişim eğrili ve refleksleri değerlendirilir. Erken dönede uygulanan müdahaleler bebek gelişiminin daha iyi ve sorunsuz olmasını sağlar. İzmir çocuk doktoru bebeklerin ilk muayenesinin önemini anlatır.

Bebeğinizin Çocuk Doktoru İzleminde Neler Olması Gerekir?

Kilo boy değerlendirmesi, takvimde gelen aşıların uygulanması, görme ve işitme tarama testlerinin kontrolü ve bebek reflekslerinin değerlendirilmesi İzmir çocuk doktoru izlemlerinde yer alan uygulamalardır.

Bebeğinizin İlk 3 Ay Muayenesinde Neler Uygulanır?

İlk 3 ay muayenesinde İzmir çocuk doktoru önerisi ile refleks gelişimi bebeğin aldığı kilo ile doğum kilosunun karşılaştırılması, işitme tarama testinin sonucu, görme taraması ve rotavirüs aşısı uygulanır. Aşının ilk dozu bu ayda yapılmalıdır.

Erken dönemde uygulanan aşı bebeğin bağırsaklarında yeterli antikorun oluşması için önemlidir. Bebeğinizi zehirli ishal hastalığına karşı korumak için aşı yaptırmanız önemlidir.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı