Gündem

Altın üst üste dördüncü haftayı da kazançla tamamladı

Altın geçtiğimiz haftaki seansta 1912 dolar/ons seviyesine kadar uzanırken, yıl başından beri kaydettiği en yüksek seviyeyi kaydetmiş oldu ve üst üste dördüncü haftayı da kazançla tamamladı. 1881 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan sarı maden, yatayda bir haftalık seans başlangıcı yaptı. Asıl hareketini ise haftanın ikinci gününde yapan sarı maden, gücünü ABD’de açıklanan konut fiyatlarındaki yükselişten aldı. ABD’de açıklanan konut fiyatlarında Mart ayındaki yükseliş yüzde 13.2 ulaşmasıyla 2005 yılından beri en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. Bu veriyle birlikte enflasyon üzerindeki artış işaret edilirken, enflasyondan korunma aracı olarak bilinen altın, hafta boyunca öne çıkmayı başardı. Diğer taraftan ABD’de aşılama çalışmaları yüzde 40 seviyelerine ulaşmasıyla birlikte, ABD yönetiminde de ekonomiyi normalleştirmeye çalışıyor. Bu bağlamda yeni teşvik paketleriyle ekonomiye güç kazandırmak isteyen Biden hükümeti, 2022 yılında bütçe harcamasının da 6 trilyon dolar seviyesine ulaşması beklendiği duyurdu. İçinde alt yapı yatırımlarının yer veren bütçe planlamasının altına  etkisi pozitif yönlü oldu. Bu süreçte sarı maden haftanın en yüksek seviyesini 1912 dolar/onsla kaydetti. Ancak haftanın sonuna kadar bu seviyede kalmayı başaramayan sarı maden, 1903 dolar/ons seviyesinden seansı tamamladı ve önceki haftaya kıyasla yüzde 1,2 kazancı hanesine yazdı.

Gümüş altınla benzer şekilde performans gösterdiği haftada, kapanış bazında yüksek kazanç elde etmeyi başarmış oldu. 27,56 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 27,93 dolar/onstan haftayı tamamladı ve önceki güne haftaya kıyasla hanesine yüzde 1,3 kazanç yazmış oldu.

Platin iki haftalık kaybının ardından geçtiğimiz haftayı yeşilde kapatmayı başardı. 1172 dolar/ons seviyesinden seansı başlayan platin, 1185 dolar/ons seviyesinden yüzde 1,1 kazançla tamamladı. Platin hali hazırda hikayesini yeşil ekonomiden ve bu doğrultuda ülkelerin yapacağı yatırımlardan almaya devam ederken, yukarı doğru gitmek konusunda zorlandığını gözlemliyoruz. Platinin tekrardan güç kazanabilmesi için yeşil ekonomi adına özelikle hidrojen enerjisi adına yatırımların öne çıkmaya devam etmesi gerekmektedir.

Paladyum da üç haftalık satıcılı geçen seansların ardından geçtiğimiz haftayı yeşilde kapatmayı başarırken, haftanın en çok değer kazanan kıymetli madeni oldu. 2823 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan paladyum önceki haftaya kıyasla yüzde 1,4 kazancı hanesine yazdı. Paladyum rekora götüren gelişme endüstrilerdeki toparlanma ve enflasyon beklentilerindeki yukarı ivme olmuştu. Henüz bu iki denklem değişmezken, paladyumun bu iki gelişme doğrultusunda pozitifliğini bir süre daha sürdürmesi beklenebilir.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta satıcıların iştahlı olması dolayısıyla altın işlemleri dünya fiyatlarının altında 0,50- 1,00 dolar gerçekleşti. Toplamada 4.272 kg altın, 13.196 kg gümüş işlemiyle hafta tamamlandı.

Kaynak TROY PRECIOUS METALS TRADE INC.
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı