Gündem

Altın pozitif başladığı günde sonunu getiremedi

Sarı metal yeni haftaya 1802 dolar/ons seviyesinden başladıktan sonra, pozitif ivmelenme çabasıyla 1811 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak günün en yüksek seviyesini kaydetti. ABD Başkanı Joe Biden’ın Dr. Antony Fauci’nin ABD’nin yanlış yönde gittiğini savunurken, aşı karşıtlarının ülkeyi gereksiz bir çıkmaza gittiğini savundu. Bu açıklaması sonrası piyasalar güvenli liman arayışıyla yeni haftaya başlarken, altın da yükselişle seansa giriş yapmış oldu. Ancak bu yükselme çabasını seans sonuna dek taşımayı başaramayan sarı maden seans sonunda kırmızıya döndü. Günü 1797 dolar/ons seviyesinden tamamlayan altın önceki güne kıyasla yüzde 0,2 değer kaybıyla seansı kapatmış oldu. FED toplantısının gerçekleşeceği haftada, FED kararı piyasalarda dikkatle bekleniyor. FED’in faiz kararında bir değişikliğe gitmesi beklenmezken, tahvil geri alım programında yapacağı değişikliğe dair vereceği mesajlar oldukça kritik olacak.

Gümüş 25 dolar/ons seviyesinin üzerinde tutunmayı başarırken, dünkü seansta yataya yakın bir kapanışla seansı tamamladı. 25,19 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan beyaz maden, FED öncesi yatay seyrini korumuş oldu.

Platin ise sınırlı da olsa günün en çok değer kazanan kıymetli madeni olurken, hanesine yüzde 0,4 gibi kazancı yazmış oldu. 1063 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 1068 dolar/onstan seansı tamamlayarak yoluna devam etti.

Paladyum diğer kıymetlilerden ayrışamayarak kırmızıda bir günü geride bıraktı. 2676 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 2660 dolar/onstan yüzde 0,6 kayıpla seansı tamamladı.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda Bayram dönüşü altın işlemlerinin dünya fiyatlarına yakın gerçekleşirken, hacim açısından ortalama sayılacak bir seans geride kaldı. Toplamada 1846 kg altın, 5.794 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak Mr.Doğukan ÇİÇEK – Marketing&Sales / Trading

TROY PRECIOUS METALS TRADE INC. (TROY KIYMETLI MADEN TIC.A.S)

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı