Gündem

Altın faiz tartışmalarına rağmen yükseldi

Altın yeni haftaya alıcılı başlayarak 1800 dolar/onsun üzerine döndüğü bir günü geride bıraktı. FED’in 2022 yılı boyunca dört faiz artırımı yapacağı beklentisi oluşmasıyla altın açısından satış baskılı bir hafta başlamış oldu. 1796 dolar/ons seviyesinden güne başlayan sarı maden, seansın ilk saatlerinde satıcılı bir seyirle 1790 dolar/ons seviyesine kadar geri çekildi. Sonrasında ise tepki alımlarıyla desteklenen sarı maden, kendini gün sonuna kadar artıya geçirmeyi başardı. 1801 dolar/ons seviyesinden günü tamamlayan sarı maden, yüzde 0,3 kazançla günü tamamladı.

 

Gümüş de artıda bir günü kapatırken, altınla beraber aynı kaderi paylaştığı bir seansı geride bıraktı. 22,36 dolar/ons seviyesinden güne başlayan sarı maden, gün içinde 22,19 dolar/ons seviyesine kadar geri çekildi. Seans sonunda toparlanma çabasında 22,47 dolar/ons seviyesinden seansı tamamladı ve yüzde 0,5 kazancı hanesine yazarak günü kapattı.

 

Platin ise diğer kıymetlilerden ayrışarak seansı kırmızıda kapattığı bir günü geride bıraktı. 960 dolar/ons seviyesinden güne başlayan platin, 939 dolar/onstan günü tamamladı ve önceki güne kıyasla yüzde 2,2 kaybı hanesine yazdı.

 

Paladyum da platinle benzer kaderi paylaşarak kayıpla haftaya başladı. 1901 dolar/onstan seansı tamamlayan paladyum önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,2 kayıp yazmış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda işlemler dünya fiyatlarının üzerinde seyretmeye devam ederken, haftanın ilk gününde işlemler 5 dolar/onsla gerçekleşti.  Hacim ortalamanın altı sayılacak bir seviyeden gerçekleşirken toplamda  975 kg altın, 2.367 gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı