Gündem

Akın: “Temmuz döneminde de zam yapılacak mı?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 2018 yılında tarife dönemi dışında elektriğe art arda zamlar yapıldığına dikkat çekerek, “2018 yılında yüzde 30 oranındaki zammı üç ay üst üste zam yaparak üçe bölmüşlerdi. 2018 yılından sonra ilk kez tarife dönemi dışında zam yapılması, yine böyle bir ihtimali gündeme getiriyor” değerlendiresinde bulundu. Elektrikte tarife döneminden önce zam yapılmasını TBMM gündemine de taşıyan CHP’li Akın; “Elektrikte tarife döneminden bir ay önce olan 1 Haziran’da zam yapılması, normal tarife dönemi olan 1 Temmuz’da yeni bir zam yapılacağı anlamına mı gelmektedir?” sorusunu yöneltti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 1 Haziran itibarıyla elektrik ve doğalgaza gelen zamlarla ilgili ilginç bir ayrıntıyı hazırladığı bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. BOTAŞ tarafından belirlenen doğalgaz tarifesinin tarifenin her ay duyurulduğunu kaydeden CHP’li Akın; ancak EPDK tarafından belirlenen elektrik tarifesinin bir yılda dört defa olmak üzere ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında yayınlandığına dikkat çekti.

2018 YILINDA ÜÇ AY ÜST ÜSTE ZAM YAPILMIŞTI

1 Haziran’da yapılan elektrik zammının tarife dönemi dışında yapıldığına dikkat çeken CHP’li Akın, asıl tarife dönemi olan 1 Temmuz’da yeni bir zammın yapılabileceğine işaret etti. CHP’li Akın; “Bunun örneklerini daha önce de gördük. 2018 seçimlerinden sonra AK Parti iktidarı ağustos, eylül ve ekim aylarında elektrik tarifesinde peş peşe zamlar yapmıştı” diye konuştu.  CHP’li Akın, 2018 yılında tarife döneminden iki ay önce 1 Ağustos 2018’de başlayan zamların 1 Eylül 2018 ve 1 Ekim 2018 tarihlerinde de sürdüğünü anımsatarak, şunları dile getirdi:

“2018 yılında tarife döneminden iki ay önce zam yapmaya başlayan iktidar toplam yüzde 30 oranındaki zammı her ay yüzde 9’arlık zamlarla üçe bölmüştü. Tek adam sistemine geçildiği 2018 seçiminden sonra iktidar böylece kamuoyunda oluşacak tepkileri de engellemeyi amaçlamıştı. Şimdi yine benzer bir durum yaşanıyor. 2018 yılından sonra ilk kez tarife dönemi olmamasına karşın 1 Haziran’da elektriğe yapılan bu zam, akıllara art arda yeni zamlar mı gelecek sorusunu getiriyor.”

TEMMUZ DÖNEMİNDE DE ZAM YAPILACAK MI?

2022 yılında artan hayat pahalılığıyla vatandaşların büyük bir buhran yaşadığına dikkat çeken CHP’li Akın, iktidarın elektrik zammını neden tarife döneminin dışında yaptığının açıklığa kavuşturulması gerektiğini dile getirdi. CHP’li Akın, hazırladığı soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine de taşıdı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:

“Tarife dönemi olmamasına karşın neden 1 Haziran 2022 tarihinde elektrik zammı yapılmıştır? Bu yıl içinde elektrik ve doğalgazda konut tarifesine yeni bir zam yapılması gündemde midir? 1 Haziran 2022 tarihinde zam yapılması tarife dönemi olan 1 Temmuz 2022’de de yeni bir zam yapılacağı anlamına mı gelmektedir?  7.Kamuoyu araştırmalarına göre vatandaşlarımız elektrik ve doğalgaz faturalarını ödemekte güçlük çektiğini ifade etmektedir. Bu gerçeklik ortadayken yalnızca 6 aylık dönemde elektrikte yüzde 150, doğalgazda ise yüzde 120’yi bulan zamları yapmak doğru mudur? İktidarın enflasyonla mücadele edildiği söylemine karşın sanayinin en büyük girdi kalemlerinden biri olan enerjiye art arda zam yapılması mücadele söylemiyle çelişkili değil midir?”

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu