Gündem

Akın: “Fon varlık değil, borçlanma fonu oldu”

CHP’li Akın, şu açıklamayı  yaptı:

İKTİDAR YASA TANIMIYOR

Türkiye Varlık Fonu; kuruluşunu düzenleyen yasal çerçeve, yönetim yapısı ve şeffaflığa aykırı olmasıyla dünya örnekleriyle çelişen bir görünüm sergiliyor.

Artık kanun tanımazlığı olağan hale getiren AK Parti iktidarı; bu yıl da yasal süresinin üzerinden aylar geçtikten sonra varlık fonuna ilişkin denetim raporlarını TBMM’ye sundu.

FON İYİ YÖNETİLEMİYOR

2019 yılına ait göstermelik denetim raporu;  fon bünyesinde yer alan pek çok şirket ve kamu kurumuyla ilgili ayrıntı içermemesinin yanı sıra aynı zamanda gizlenmeye çalışılsa da ülkemizin en değerli varlıklarının iyi yönetilemediğini ortaya koydu.

BORÇLANMA FONU OLDU

Bu yıl ayrıca varlık fonunun artık adeta bir borç fonuna dönüştüğünü de anlaşıldı. Denetim raporuna göre 2019 yılında Türkiye Varlık Fonu’nun borçlanma miktarı 135 milyar 347 milyon lira oldu. Bu fonun neredeyse yaklaşık 198 milyar lira olan öz kaynağına yakın bir miktardır.

ALBAYRAK HESAP VERMELİ

Denetimin yapıldığı 2019 yılı itibarıyla Türkiye Varlık Fonu’nun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığını üstlenen eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bugün nerede olduğu bile bilinmiyor. 2019 yılında fonun zararı ve borçlanmasıyla ilgili Berat Albayrak’ın hesap vermesi gerekiyor.

FON BİR AİLENİN DEĞİL; MİLLETİNDİR

Türkiye Varlık Fonu bünyesinde yer alan şirketlerin tamamı milletimizin öz be öz varlıkları olduğu halde neden zarar ettiği açıklanmalıdır. Finansal hizmetlerden; enerji sektörüne; ulaştırma ve lojiktik sektöründen madencilik ve tarıma kadar dev kamu kuruluş ve şirketlerinin bulunduğu fon tek bir kişinin değil, bütün milletimizindir. Fonun neden zarar ettiği gizlenmemeli, denetim tam anlamıyla yapılmalıdır. Varlık Fonu bir aile şirketi değil, milletimizin alınteridir. 

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı