Gündem

Akın: ‘Akkuyu’da salgın bahanesi kabul edilemez’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; Mersin’deki Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde 2020 yılında yapılması planlanan acil durum tatbikatının koronavirüs gerekçesiyle yapılamadığını belirterek, “Akkuyu zaten yeterli atık ve acil eylem planı olmadığı gerekçesiyle eleştirilirken; bu kadar hayati bir konuda salgın bahane edilerek acil durum tatbikatının yapılmaması kabul edilemez. İnşaat sırasında bile yaşanan patlamalarla endişelere neden olan santralin güvenliği konusunda her türlü ihtimal değerlendirilerek gerekli güvenlik tedbirleri alınmalı, acil durum tatbikatları eksiksiz yapılmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Enerji ve Altyapıdan sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Mersin’de inşaat çalışmaları devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin alım garantisi, mülkiyet yapısı ve yeterli güvenlik eylem planlarının olmamasıyla eleştirildiğini anımsattı. CHP’li Akın; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayımlanan 2020 yılı faaliyet raporunda santralin güvenliği konusunda endişelere neden olacak bir itirafta bulunulduğunu kaydetti. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“Akkuyu yeterli ve güvenilir atık ve kaza eylem planı olmamasıyla kamuoyunda pek çok eleştiriye konu oluyor. 20 Ocak 2021 tarihinde meydana gelen ve kontrollü olduğu belirtilen patlama; henüz inşaat aşamasındayken bile korkuya neden olmuş; bu gelişme üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı vatandaşların endişelerini giderecek bir açıklama dahi yapmamıştı. Bakanlık yayınladığı faaliyet raporlarında Akkuyu Nükleer Santrali’yle ilgili planlanan ve gerçekleştirilen güvenlik önlemlerini sıralıyor.”

‘ACİL DURUM TATBİKATI YAPILMAMIŞ!’

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2019 yılı faaliyet raporunda Akkuyu’yla ilgili olarak Acil Durum Kriz Yönetimi Merkezinin yer seçimi, kurulumu, kurumlar arası eşgüdümün sağlanması, her yıl yapılması planlanan saha içi acil durum tatbikatlarının koordinasyon ve takibi çalışmalarının yürütüldüğü açıklanmıştı. Buna göre geçtiğimiz yıl Akkuyu’da acil durum tatbikatının yapılması gerekiyordu. Ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2020 yılı faaliyet raporunda Akkuyu sahasında acil durum tatbikatının düzenlenmediği itiraf ediliyor.”

‘COVİD-19 SALGINI BAHANE EDİLDİ!’

“Bakanlığın faaliyet raporunda her yıl yapılması planlanan Akkuyu sahasının içindeki acil durum tatbikatının Covid-19 salgını kısıtlamaları kapsamında 2020 yılında gerçekleştirilemediği belirtiliyor. Salgın bahanesiyle güvenliğin son derece hayati olduğu nükleer santrale ilişkin acil durum tatbikatının yapılmaması kabul edilemez. İnşaat sırasında bile yaşanan patlamalarla endişelere neden olan santralin güvenliği konusunda her türlü ihtimal değerlendirilerek gerekli güvenlik tedbirleri alınmalı, acil durum tatbikatları eksiksiz yapılmalı.”

PİYASA FİYATININ 3 KATI!

CHP’li Akın; güvenlik eleştirilerinin yanı sıra santrala yönelik bir diğer eleştirinin verilen alım garantisi olduğunu da vurguladı. CHP’li Akın, “Mülkiyeti ve işletmesi tamamen Rusya’ya ait olacak santralin devreye girmesiyle Türkiye;15 yıl boyunca piyasa fiyatının en az 3 katını bulan bir fiyat olan 12,35 dolar sent üzerinden alım garantisi verecek” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı