Sponsorlu Bağlantılar

Açık Emar Kullanım Alanları

Açık Emar Kullanım Alanları

Açık emar çok geniş kullanım alanına sahiptir.  Özellikle günümüzde gelişmiş teknolojiye sahip cihazlarla görüntü gerçekleştirilmektedir.  Açık emar radyasyon içermeyen hasta açısından son derece güvenli ve sağlıklıdır.  Ayrıca emar tetkiki vücudun birçok organın ve dokunun incelenmesinde kemiklerin içinin incelenmesinde ve çok önemli hastalıkların gerek takibi gerek tanı ve teşhisinin konulması açısından önemli bilgiler içerir.  Büyük manyetik alan içinde radyo frekans dalgaları ile çalışır.  Günümüzde en gelişmiş radyolojik görüntüleme sistemlerinden biridir.  Spektroskopi denilen yöntemle de çekimler yapılmaktadır.  Spektroskopi yöntemi metabolik değişikliklerin ekrana yansıtılmasını sağlar ve bu da birçok hastalığın teşhisinde son derece önemlidir.

Açık Emar Nedir?

Açık emar son yıllarda birçok görüntülenme merkezinde sıklıkla kullanılmaya başlayan cihazlardan biridir.  Kapalı emar görüntülerinde özellikle kapalı alan korkusu bulunan hastalar açısından sorun teşkil etmektedir.  Ancak açık emar sistemi ile artık bu duruma alternatif olarak bu cihazlar kullanılmaktadır.  Açık emar görüntüleme yöntemi ile hem çocukların emar çekimleri rahat ve konforlu bir biçimde gerçekleştirilmektedir hem de kapalı emar fobisi bulunan hastaların görüntüleri konforlu bir biçimde yapılmaktadır.  Ayrıca aşırı kilolu obez hastaların çekimleri de açık emar yöntemi ile çok daha rahat yapılabilmektedir.

Açık Emar Fiyatları

Günümüzde gerek emar fiyatları gerekse açık emar fiyatları hastaların ödeyebileceği ölçülerde bütçeyi sarsmayacak niteliktedir.  Günümüzde birçok hasta sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak açık emar çekimleri yaptırmakta veya özel sağlık sigortası kapsamında bulunan hastaların çekimleri ücretsiz veya belli bir katılım payı ödenerek gerçekleştirilmektedir.  Devlet hastanelerinde emar randevusu alma konusunda sıkıntıların yaşandığı durumda görüntüleme merkezlerinde çekilen emar tetkiki hastaların ödeyebileceği makul düzeydedir.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Rahim içinde herhangi bir patolojik durumun olup olmadığının saptanması açısından ayrıca tüplerin tıkalı olup olmaması bunun dışında yumurtalık ve rahim ağzının ayrıntılı olarak incelenmesini sağlayan tetkiklerden biridir.  Rahim filmi için hasta jinekolojik masaya yatırıldıktan sonra rahim içine kontrast madde verilerek gerçekleştirilir.  Kontrast madde tubaların içine girecek şekilde ve bütün rahimi kapsayacak şekilde basınçla verilir ve rahim içi kontrast madde ile dolduktan sonra film çekilir.  Ayrıca tekrar tubaların içinden çıkması beklenir.  Bu arada tubalarda tıkanma olması durumunda genellikle bu basınçlı verilen sıvıyla açıldığı gözlemlenmektedir.  Rahim filmi özellikle son yıllarda kullanılan gelişmiş cihazlarla çok kısa sürede yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi bir sürede ağrısız ve acısız gerçekleştirilir.  Ancak bazı hastaların ağrı eşiğinin düşük olması rahim filmini anestezi altında çektirmeyi tercih ederler.  Böyle durumlarda hasta ile doktor hangi anestezi yönteminin kullanılacağına karar verir ve film anestezi şartlarında gerçekleştirilir.

Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi ağrılı bir işlem değildir.  Ağrılı olup olmaması biraz işlemi yapan hekim ile kullanılan cihaza bağlı olarak değişmektedir.  Hastaya uygun alet ve kateterin seçilmesi ile kontrast maddenin doğru basınçla verilmesi biçimi birbirinden değişiklik gösterebilir.  Ama buna rağmen rahim filmi anestezi gerektirmeyen işlemlerden biridir.  Ancak bazı hastalar rahim filmi anestezi altında yapılmasını tercih etmektedir.  Ancak anestezi yapılarak çekilen rahim filmlerinde mutlaka anestezi doktorunun bulunması gerekir.  Bu hasta ile doktorun çekim öncesi ortak olarak kararlaştırdıkları görüşmelerden biridir.

Açık Emar Kullanım Alanları

Açık emar vücudun birçok organına beyin, omurilik, boyun, kulak, gırtlak, boğaz, kemiklerin içi, meme, batın, akciğer, karaciğer gibi daha birçok hastalıkların teşhis edilmesinde kullanılan yöntemlerden biridir.  Açık ve kapalı emar olarak iki farklı cihaz vardır.  Ancak açık emar günümüzde özellikle kapalı alan korkusu olan hastalar tarafından daha çok tercih edilmektedir.  Bu çekimler hastaya konfor sağlayan çekimlerdir.  Ayrıca kapalı alan korkusu olan hastalara alternatif oluşturabilecek gelişmelerden biridir.  Özellikle son yıllarda açık emar cihazları çok fazla kullanılmaktadır.  Küçük çocuklar ve obez hastalarda da açık emar görüntüleme cihazları çok daha başarılı görüntüler alınmasını sağlamaktadır.

Rahim filmi Ne Kadar Sürer?

Rahim filmi günümüzde en önemli rahim içinin incelenmesini sağlayan tetkiklerden biridir.  İşlem olarak zor bir işlem olmamasına rağmen hastalar genellikle rahim filminden belli ölçüde çekinirler.  Rahimin içine kontrast madde verilerek rahim içinin tamamının görüntülenmesi sağlanır.  Bu işlem kontrast madde verildikten sonra gerçekleştirilir.  Yaklaşık olarak 3 çekim yapılır.  Bunlardan biri tubalara basınçlı kontrast madde verildiğinde bir çekim yapılır, ardından tuğlalardan geri çıkışında bir çekim yapılır ve daha sonra genel olarak görüntüsü alınarak işlem gerçekleştirilir.  Bütün bunların tamamı yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilir ve işlem tamamlanır.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı