Gündem

ABD’de satılan akıllı telefonların yüzde 70’i Çin’de üretiliyor

Çin ile Birleşik Devletler arasında süregiden ticaret savaşına karşın Çin’den ithalattan vazgeçmek ABD için olanaksız görünüyor. Nitekim yılın ikinci üç aylık döneminde, bu ülkede satılan 31,8 milyon akıllı telefonun yüzde 70 kadarı “Made in China” damgası taşıyordu. 
 
Söz konusu dönemde piyasanın yüzde 47,1 oranında paya sahip bulunan Apple, ağırlığını sürdürerek bir yıl öncesine göre yüzde 10’luk artışla 15 milyon iPhone sattı. Bu telefonların neredeyse tamamı Çin’deki tesislerde üretildi. Öte yandan Çinli gruplardan Lenovo ve TCL de bir arada ABD piyasasının yüzde 12’ye yakın bir payını kapmış durumdalar.
 
Kore’den Samsung ve LG, Amerika piyasasında yüzde 23 ve 11’lik paylarla ikinci ve üçüncü konumda. Bu markaların üretiminin esas süreçleri ise Kore ve Vietnam’da gerçekleşiyor. Dolayısıyla, Canalys analistlerine göre, ABD ile Çin arasındaki gerilimler tüm akıllı telefon imalatçıları için belirsizlikler üretirken Korelileri etkilemiyor. Trump, Amerikan şirketlerini tüm üretimlerini kendi ülkelerine taşımaları hususunda uyarıyor. Ancak onun bu tutumu şimdilik, iPhone’un yapımcısı da dahil, pek ikna edici olmuşa benzemiyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı