Ekonomi

ABD seçimleri geride kalırken, seçim sonuçları yakından takip ediliyor

Piyasa Gündemi

ABD’de dün gerçekleşen başkanlık seçiminin ardından gelen ilk rakamlara göre Biden önde gözükürken, Trump’ın aradaki farkı kapattığı kaydediliyor. Mevcut durumda kritik eyaletlerdeki oy sayım süreci devam ediyor. Gün içerisinde konu ile ilgili gelişme ve haber akışları önemi koruyacaktır. Kimin kazandığı kadar seçim sonuçlarının ne kadar sürede kesinlik kazanacağı da piyasaların yakın takibinde yer alacaktır.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    12:00 Euro Bölgesi – Hizmet PMI Önem: Yüksek
•    18:00 ABD – ISM Hizmet PMI Önem: Yüksek    

BIST-100 Güne Başlangıç

Bu hafta ABD’deki seçim öncesinde küresel piyasalarda alıcılı bir seyir etkili oldu.  BIST-100 Endeksi dün günü %1,51’lik yükselişle 1.150,71 puandan tamamladı. ABD seçimlerine ilişkin ilk sonuçların takip edildiği sabah itibariyle olumlu hava korunuyor. ABD borsaları günü %2’leri bulan yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah alımlar devam ediyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,46 – 8,47 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 8,44’lü seviyelerden işlem görmekte. Mevcut görünüm altında BIST- 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlamasını beklerken, gün içinde seçim gelişmelerine bağlı olarak volatilite yüksek seyredebilir.

BIST-100 Strateji

ABD seçimlerinin ardından oy sayımları devam ediyor. Seçim sonuçları netleşene kadar piyasalarda volatilite devam edebilir. Her iki aday da seçimi kazandıkları yönünde açıklamalarda bulunurken, piyasalar sabah saatlerinde Trump’ın seçimi kazanabileceğine yönelik tahminlerin artması nedeniyle pozitif tarafta olsa da tahminler gün içinde değişebilir. Günün ilerleyen saatlerinde seçim sonuçlarının netleşmesi ve yapılacak açıklamalar volatiliteyi artırabileceği için her iki yönde de temkinli olmakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçte endekste 1.175 en önemli direnç konumunda. Buranın aşılması ve üzerinde kapanış ihtimali doğması alımların hız kazanmasını sağlayabilir. Aşağıda ise 1.135 en önemli destek konumunda olacak. Buranın altında satışlar sertleşebilir.

 

Kaynak Gedik Yatırım 
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı