Ekonomi

ABD borsaları öncülüğünde küresel çapta satış baskısı artış kaydetti

Piyasa Gündemi

Ağustos ayı TÜFE rakamı %1,00’lik piyasa beklentilerine karşılık aylık bazda %0,86’lık bir artış kaydederken, yıllık TÜFE %11,77 oldu.  Avrupa’da açıklanan hizmet PMI rakamları toparlanmanın hız kestiğine işaret ederken, ABD’deki ISM hizmet PMI rakamı beklentilerin bir miktar altında kaldı. Ekonomik veri akışları ve salgın kaynaklı gelişmeler önemini korumaya devam ediyor. Bugün ABD’de tarım dışı istihdam raporu takip edilecek.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  

•    15:30 ABD – Tarım Dışı İstihdam Raporu Önem: Yüksek
•    15:30 ABD – Ortalama Saatlik Kazançlar Önem: Yüksek 

BIST-100 Güne Başlangıç

Küresel hisse piyasalarında dün gün içerisinde dalgalı bir seyir izlenirken, günün ilerleyen bölümünde satıcılı bir fiyatlama etkili oldu.  ABD borsalarında teknoloji hisseleri öncülüğünde etkili olan sert satışlar, küresel piyasalardaki satış baskısını artırdı. BIST-100 Endeksi ise günü %0,70’lik düşüşle 1.076,34 puandan tamamladı. ABD borsaları günü son zamanların en sert düşüşleri ile tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah da satıcılı seyir devam ediyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,43 – 7,44 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,43’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Önceki günlerde yurtdışı piyasalara göre negatif ayrışması ile dikkat çeken BIST 100, dün ABD’de açılışta sertleşen satışlara rağmen kayıplarını sınırladı ve bir süredir bahsettiğimiz konsolide kanalının alt bandı olarak takip ettiğimiz 1.077 desteğinden günü tamamladı. Endekste bir süredir bahsettiğimiz gibi teknik göstergeler zayıf seyrini devam ettiriyor. 1.077 altına sarkılması satışların sertleşmesine neden olabilir. Bugünkü kapanış, haftalık bazda da görünümü belirleyecek olması nedeniyle önemli olacaktır. 1.077 altında hafta içinde görülen en düşük seviye olan 1.064’ü izleyeceğiz. Kapanışların bu seviyelerin altında olması ağustos başında görülen dipleri yeniden gündeme getirebilir. Yukarıda ise 1.091 ve 1.104 önemli dirençler konumunda. 

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı