Gündem

1940’lı Yıllarda Tenis Sporunun Türkiye’deki Durumu

1940’lı Yıllarda Tenis Sporunun Türkiye’deki Durumu

Tenisin Türkiye’deki tarihi daha eskilere dayanır. İngiliz, İtalyan ve Almanların etkisiyle ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında Türkiye’ye girmiş olsa da Cumhuriyet Dönemi Türkiye’sinde hâlâ yerleşmiş olan bir spor dalı değildir. Daha kısıtlı bir kitlenin, zengin tabakanın eğlenmek için oynadığı bir oyundur. 1940’lı yıllarda nüfusun on beş binde birinin ancak oynadığı tespit edilmiştir. Bu tespitler dönemin Türkiye’sinde bulunan kort miktarları ve kort başına düşen kişi sayısına göre hesaplanmıştır.

1941’de Türkiye’deki Tenis Kulüpleri

Ted, Taç, Enka, Bakırköy, Yeşilyurt, Altun Ceylan, Nilüfer, Kültür Parkı, Karşıyaka, Atlı Spor, 19 Mayıs, Konya, Trabzon, Balıkesir, Adana, Askeri Güçler Kulüpleri bunlardan bazılarıdır. Yaklaşık olarak saydığımız on yedi on sekiz kulüp dışında o dönemde toplamda 25 tane kulüp vardır. Görüldüğü gibi bunların çoğu İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir gibi büyük şehirlerdedir. Güneydoğu, Karadeniz ve İç Anadolu bazı bölgelerde görülmesi dönemin şartlarına göre şaşırtıcıdır.

Revaçta olan bir spor dalı olmasa da yine de Anadolu tenis ile tanıştırılmıştır. Kesin ve net olmamakla birlikte beş yüz bin civarında kişinin o dönemlerde tenis ile ilgilendiği hesaplanmıştır. Müsabakalarda oynayanların sayısı ise 200-300 kişi aralığındadır. Bedava olarak düzenlenen müsabakaları yerinde izleyen izleyici sayısı, 100- 200 kişi civarındadır. Masa tenisi ise o dönemde ilkokulların çoğunda mevcuttur.

Tenis Nasıl Bir Oyundur?

Tenis, kort adı verilen dikdörtgen biçimindeki sahada wilson tenis raketleri ve tenis topu ile oynanır. Bu sahanın ortasında oyuncuları birbirinden ayıran, sınırlarını belli eden bir file gerilmiştir. Sahanın zeminin düz olması istenir. Oyunda kazanılan sayılar setler halinde belirlenir. Başarı sağlamak için teniste sadece fiziksel güç ve yetenek değil, bilgi birikimi, bilimsel çalışmaların takibi, taktiksel keşifler son derece önemlidir.

Gerekli olan bilgi altyapısı oluşturulduktan sonra fiziksel olarak pratik yapılarak başarılı bir tenis oyuncusu olunabilir. Bunun içinde tenis topuna doğru ve gereken hızda vurulması, tenis raketi ve topun kordinasyonunun iyi sağlanması sayı getirecek temel unsurdur. Bu aşamanın etkili sonuç verebilmesi için karşı taraftaki rakip hamlelerini önceden tahmin etmek ya da yapılan hamlelere doğru karşılık vermek en önemli unsurlardan birisidir.

 

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu